PROGRAMATOR CZASOWY – WYZNACZ RYTM SWOJEGO DOMU.
Dynamicznie rozwijająca się technologia w ogromnym stopniu wpływa na standardy w budownictwie. Domy wznoszone dzisiaj na pustych działkach znacznie różnią się od budynków popularnych jeszcze kilkanaście lat temu. Nowoczesne bryły charakteryzują się nie tylko ciekawym, minimalistycznym designem. Aby poznać ich potencjał, należy wejść do środka. Wykorzystanie specjalnych materiałów, zaawansowane konstrukcje i nowoczesne systemy elektroniczne stosowane w tak zwanych „inteligentnych domach” zwiększają komfort codziennego życia, ograniczają koszty eksploatacji i pozwalają czuć się domownikom bezpiecznie niezależnie od okoliczności. Aby w pełni korzystać z możliwości tkwiących w zaawansowanych systemach, należy uwzględnić w projekcie programator czasowy. Jak ustawić urządzenie? Czym charakteryzuje się montowany w nowoczesnych domach sprzęt? Sprawdź!
CZYM JEST PROGRAMATOR CZASOWY WIFI?
Montowane w budynkach mieszkalnych układy automatyki i sterowania pozwalają na wygodne zarządzanie między innymi ogrzewaniem, lampami, bramą wjazdową, alarmami, roletami zewnętrznymi. Realizować założenia „inteligentnego systemu” pozwala właśnie programator czasowy. Proponowany przez markę ZAMEL programator typu ZCM-42 jest uniwersalnym urządzeniem umożliwiającym automatyczne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, napędami lub dowolnymi odbiornikami energii.
ZCM-42 może jednocześnie pełnić funkcję zegara tygodniowego, programatora astronomicznego oraz zegara rocznego. Niewielki, zgrabny programator montowany jest na szynie DIN. Co ważne, nie musisz obawiać się, że wyposażenie budynku w pracujące non-stop urządzenie odbije się na Twoim portfelu – ZCM-42 jest produktem energooszczędnym, w czasie czuwania pobiera jedynie niecały wat energii. Mechanizm zamknięty jest w obudowie dwumodułowej przystosowanej do montażu w rozdzielnicach na szynie TH 35. Charakteryzuje się stopniem ochrony na poziomie IP20. Dzięki specjalnym zaczepom umieszczonym od spodu obudowy zainstalowanie programatora czasowego na szynę nie przysparza żadnych trudności. W ZCM-42 zastosowano dwa niezależne kanały, dlatego pojedyncze urządzenie może indywidualnie zarządzać różnymi obwodami.
PROGRAMATOR CZASOWY WIFI – PRZYKŁADOWE ZASTOSOWANIE.
Nie lubisz witać dnia w domu pogrążonym w mroku? Dzięki programatorowi czasowemu WiFi rolety samoczynnie otworzą się o określonej porze, wpuszczając promienie słoneczne do wszystkich lub wybranych pomieszczeń. Na myśl o uczuciu chłodu, który ogarnia Cię po wieczornym prysznicu, dostajesz dreszczy? Najwyższa pora raz na zawsze pożegnać dyskomfort – odpowiednie ustawienie programatora uruchomi w łazience ogrzewanie podłogowe o określonej godzinie codziennie przez cały rok lub tylko w okresie jesienno-zimowym. A może czujesz się bezpiecznie, kiedy w ogrodzie przez całą noc świeci się subtelne światło? Sam decydujesz, kiedy i w jakim trybie będą pracowały poszczególne urządzenia znajdujące się wewnątrz domu i w jego zewnętrznym otoczeniu. Zegar czasowy ZCM-42 uruchomi kontrolowany obwód dokładnie wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Sygnałem do rozpoczęcia pracy oświetlenia ogrodowego może stać się zachód słońca, a do włączenia LED-ów przy schodach – konkretna godzina. Doskonale wiemy, że rytm naszego życia w dużej mierze zależy od kalendarza. Aby zwiększyć elastyczność urządzenia, wzbogaciliśmy programator czasowy o możliwość wprowadzenia wyjątków od standardowego trybu. Zaliczamy do nich między innymi konkretne dni w roku (na przykład święta państwowe, wakacje, a nawet dni urodzin domowników). W ciągu wybranych przez użytkownika okresów sprzęt będzie pracował zgodnie z inną, samodzielnie określoną konfiguracją. Nie musisz ograniczać się do kilku odstępstw: w programatorze czasowym WiFi ZCM-42 możesz zaprogramować aż 80 programów tygodniowych, 80 astronomicznych oraz 80 wyjątków i zdarzeń jednorazowych.
PROGRAMATOR CZASOWY – JAK USTAWIĆ URZĄDZENIE?
W jaki sposób możesz zarządzać programatorem czasowym? Jak ustawić urządzenie? Odpowiedź na te pytania jest prosta: za pomocą Internetu, a dokładniej – sieci WiFi. Nie musisz ściągać specjalnych aplikacji.
Aby wygodnie, bezprzewodowo sterować systemem w swoim domu, wystarczy przeglądarka. O tym, czy moduł WiFi w programatorze jest aktywny, informuje lampka kontrolna świecąca na zielono. Do nawiązania połączenia komputer/tablet/smartfon – programator niezbędny będzie identyfikator SSDI. Znajdziesz go na zewnętrznej obudowie ZCM-42. Aby zyskać dostęp do prostej w użyciu, intuicyjnej strony programatora, po połączeniu z siecią WiFi wystarczy już tylko wpisać do przeglądarki adres konkretnego urządzenia. Co ciekawe, po pomyślnym skonfigurowaniu urządzenia możesz zapisać wszystkie dane w pliku i przenieść do kolejnego programatora, co znacząco ułatwi pracę z większymi instalacjami. Mając łączność z siecią WiFi, możesz zaktualizować oprogramowania urządzenia (firmware). Zegar sterujący ZCM-42 posiada dwa niezależne, programowalne wejścia sterujące kontrolujące pracę przekaźników wyjściowych urządzenia. Dzięki możliwości zaprogramowania reakcji na sygnał pojawiający się na wejściach zegara ZCM-42, instalator może zastosować je do podłączenia przycisku sterowania ręcznego lub dodatkowej automatyki (np. wyłącznika zmierzchowego).
GDZIE MONTOWANY JEST ZEGAR CZASOWY?
Zegar czasowy ZCM-42 znajduje zastosowanie nie tylko w domach prywatnych. Zaawansowana, funkcjonalna automatyka budynkowa często montowana jest w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej, na przykład hotelach, lokalach gastronomicznych, biurowcach czy szpitalach. Innowacyjna technologia może znacząco usprawni działanie Twojego biznesu i zwiększyć atrakcyjność usług.
Dzięki programatorowi czasowemu WiFi nad wejściem do sklepu będzie wyświetlał się komunikat reklamowy zapraszający klientów do wstąpienia do środka wyłącznie w godzinach otwarcia, neonowy szyld „OPEN” zdobiący fasadę restauracji zmieni się w „CLOSE” dokładnie wtedy, kiedy wybije godzina zamknięcia, a brama wjazdowa będzie otwierać się chwilę przed przybyciem pierwszych pracowników w poniedziałek i zamykać się wraz z wyjazdem ostatniego samochodu w piątkowe popołudnie.
AWARIA PRĄDU: I CO DALEJ?
Proponowany przez nas programator czasowy na szynę został skonstruowany w taki sposób, że niespodziewane braki w dostawie prądu albo awaria elektryczności nie wpływają negatywnie na jego pracę i nie powodują konieczności jego ponownej konfiguracji. Warunki do stabilnej, niezachwialnej pracy zapewnia urządzeniu tak zwany superkondensator, który gwarantuje bateryjne podtrzymanie ustawień. Superkondensator zdefiniować możemy w uproszczeniu jako awaryjne zasilanie zegara czasowego na czas zaniku zasilania. Co ważne, w przeciwieństwie do standardowych baterii, nie musisz regularnie go wymieniać, a ujemne temperatury nie powodują jego degradacji (dlatego ZCM-42 z powodzeniem może być zamontowany w skrzynce zewnętrznej). Podtrzymanie odliczania czasu przez zegar gwarantowane jest przez 24 godziny od czasu zaniku napięcia zasilania.